Witamy wszystkich gości Naszego Flandryjskiego Bloga :)
Zapraszamy do odwiedzania Naszej strony !

czwartek, 17 kwietnia 2014

Gimnastyka korekcyjna - płaskostopie

W dniu wczorajszym (16.04.2014) nasza wolontariuszka, która jest na czwartym roku fizjoterapii odwiedziła naszego partnera Szkołę Podstawową nr 43 w Bydgoszczy, aby przeprowadzić zajęcia dotyczące płaskostopia.

Na początek przedstawiła rodzicom czym jest płaskostopie, w jaki sposób możemy się go nabawić, jakie niesie za sobą konsekwencje i w jaki sposób możemy płaskostopie niwelować. Przećwiczyła wraz z dziećmi szereg ćwiczeń, które zostały spisane i rozdane rodzicom jaka "praca domowa" - będą musieli ćwiczyć z dzieciakami w domu :)






Płaskostopie jest to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska. Stopa o prawidłowej budowie nie dotyka podłoża całą powierzchnią. Jej kości układają się w łuk. Przy płaskostopiu prawie cała stopa przylega do podłoża. Kości w takiej stopie ułożone są w linii prostej. Stopa zbudowana prawidłowo wspiera się o podłoże trzema punktami:
  • piętą
  • głową pierwszej kości śródstopia
  • głową piątej kości śródstopia.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje płaskostopia:
  • płaskostopie podłużne będące wynikiem obniżenia łuku przyśrodkowego (dynamicznego) stopy
  • płaskostopie poprzeczne będące skutkiem obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy
Przyczyną tego rodzaju wady może być np. nadmierne, długotrwałe obciążenie stóp przy jednoczesnym osłabieniu mięśni i więzadeł, noszenie niewłaściwego obuwia lub nadwaga. Płaskostopie może być wrodzone lub porażenne. Płaskostopie prowadzi do powstawania przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy, jej obrzęku i bolesności utrudniających, niekiedy nawet uniemożliwiających, stanie i chodzenie. Wynikiem płaskostopia poprzecznego często jest paluch koślawy.

~Rucia~

3 komentarze:

  1. Tak się ciesze, że moje dziecko może uczęszczać na takie zajęcia w szkole. Są inne dzieci, które zna, nie czuje się źle z tym. Dla niej to radość:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie zajęcia są bardzo przydatne. Na prawdę pomagają dzieciom :)

    OdpowiedzUsuń

Zawsze razem.

Zawsze razem.